Charmsy markowe czy od zwykłego jubilera?

Zacznijmy od odpowiedzenia sobie na pytanie o to, czym są charmsy? Trudno powiedzieć, że jest to rodzaj biżuterii. To raczej jej element, ponieważ charmsy to małe zawieszki, które zazwyczaj umieszcza się na bazowej bransoletce. Taką bazą może być nie tylko łańcuszek, ale i rzemyk lub sznureczek. Charmsy można kupić w markowych salonach, które posiadają swoje własne kolekcje. Dostaniemy je jednak również u zwykłego jubilera. Poza tym, kupimy je również w sklepach odzieżowych, które mają działy z biżuterią, są one wtedy wykonane z materiałów sztucznych, nie szlachetnych.

Bransoletki z tego typu zawieszkami prezentują się najbardziej atrakcyjnie, kiedy znajduje się na nich wiele ozdób. Wtedy są kompletne i robią wrażenie zwłaszcza wtedy, gdy z każdym charmsem wiąże się inna historia. Dlatego kupuje się ich dość dużo, choć często na przestrzeni czasu, powoli zapełniając bransoletkę kolejnymi zawieszkami. Często jest to również dobra opcja na prezent. Można zacząć od podarowania komuś bazy, a potem przy różnych okazjach dodawać ozdoby do zawieszenia na niej.

Czy kupujemy je dla siebie, czy dla kogoś, pojawia się pytanie, czy sięgać po charmsy markowe, czy zakupione u zwykłego jubilera. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ zarówno w jednym, jak i drugim miejscu znajdziemy interesujące propozycje. Jest jednak kilka różnic, które można podkreślić. To one wpłyną na to, gdzie chętniej dokonamy zakupu.

Pierwszą różnicą z pewnością będzie cena. Wszystkie produkty markowe są droższe od tych „zwyczajnych” i w tym wypadku nie ma wyjątku od tej reguły. U zwykłego jubilera charms może kosztować już kilkanaście złotych. Z kolei udając się do markowego salonu z biżuterią, musimy nastawić się na to, że charmsy zaczynają się od ok. 60zł. Mowa tu oczywiście o najprostszych propozycjach z oferty. Ceny sięgają nawet ponad tysiąca złotych. Jeśli zatem jest się osobą, która liczy na oszczędności – lepiej wybrać się po nie do zwykłego jubilera.

Druga różnica do jakość wykończenia. Markowe charmsy to nierzadko małe dzieła sztuki. Dopracowane są w najmniejszym detalu. Jeżeli są kolorowane, to jest to wykonane z precyzją i dbałością o szczegóły. W propozycjach tanich, „no name”, nie zawsze można liczyć na to, że zawieszka jest wykończona precyzyjnie. Koszt jej wykonania wyklucza poświęcenie jej wiele czasu. Zdarzają się jednak takie miejsca, gdzie cena jest niższa niż w markowym salonie, a zawieszki mają satysfakcjonującą jakość. To idealna opcja dla kogoś, kto chce nieco zaoszczędzić i jest w stanie poświęcić czas na poszukiwanie rzeczy dobrej jakości.

Jeżeli nie jest się osobą, której zależy wyłącznie na produktach markowych najwyższej jakości, można poświęcić czas na szukanie tańszych zamienników charmsów. Czasem są one wykonane z niższej jakości materiałów, jednak wizualnie nie odbiegają od tych z wyższej półki. Trzeba jedynie spędzić trochę czasu na zapoznanie się z ofertami jubilerów i przejrzeć mnóstwo propozycji znajdujących się w gablotach. Zwykle takie sklepy nie mają stron internetowych, jednak okazja do zobaczenia wszystkiego na żywo jest dość obiecująca.